Podorlická rally 2022

Foto a text Jiří Laštůvka z redakce Motorsport Revue.

Seriál závodů Českomoravského poháru rallye pokračoval 13. – 14. května 2022 druhým podnikem, a tím byla III. Podorlická rally. Organizátoři připravili pro jezdce a diváky dvě rychlostní zkoušky v okolí Rychnova nad Kněžnou a jednu u Opočna. Dvě byly staronové a jedna byla převzata z loňska. Výzvou pro posádky byly především testy v okolí Rychnova, na kterých se závodilo v osmdesátých letech. Itinerář soutěže byl shodný s loňskem. Dvoudenní akce měla dvě části. Pátek byl vyhrazen dopoledním technickým a administrativním úkonům a podvečer společenské události, která se konala na opočenském Kupkově náměstí. Po najetí vozů měli diváci čas na obdivování, selfíčka a povídání si s posádkami. Úderem osmnácté hodiny se měl rozjet maraton představování techniky a posádek. Bohužel celá akce měla asi hodinové zpoždění, neboť selhala audio technika. Ale nikomu to evidentně nevadilo. Všechny posádky si užily průjezd přes startovní rampu. Nutno pochválit organizátory, že se jim podařilo zajistit její umístění do prostoru Zámecké ulice. Přece jen, tato akce si zaslouží reprezentativní prostředí. A ta v prostoru Kupkova náměstí a historické části Opočna jsou. Odjezdům vozů do servisní zóny, umístěné v Houdkovicích, asistoval početný špalír fandů.

Od brzkého sobotního rána byl na v rozpisu motoristický sport. Na posádky čekalo téměř 87 závodních kilometrů. Start do první sekce, byl naplánován na 7:48 a začínalo se zostra. Hned nejdelší testem Kvasiny – Uhřínov, dlouhým téměř 13 km. včetně úvodní šotolinové části za škodováckým závodem. Druhá zkouška Kunčina Ves – Bělá byla kratší. Měřila jen 6 km. Třetí byla z loňska známá trasa Městec – Libníkovice, ale letos se jela opačně. V sekci si posádky užily téměř 29 závodních km.

Organizátoři připravili pro diváky kvalitní manuál, ve kterém kromě map byl i popis vytipovaných bezpečných atraktivních diváckých míst. Čerpal jsem z něj i já. Po loňských zkušenostech jsem si první místo pro focení vytipoval hned na začátku prvního testu. Šotolina za škodovkou byla jasná volba. Příjezd bez problémů a dlouhý úsek podél lesa skýtal celou řadu míst pro pořízení atraktivních záběrů. A realita to potvrdila. Prachu dost, průjezdy po rozbité polní cestě atraktivní. Druhý bod mého pracovního rozpisu obsahoval zastávku v houdkovickém servisu. A posléze jsem pokračoval ke druhému vytipovaném foto místu. Na začátku obce Vysoký Újezd se objížděl v křižovatce umístěný ostrůvek a dále v obci bylo rychlé pravé odbočení. Několik příležitostí k pořízení zajímavých fotografií. I když polední světlo nebylo ideální, vše vyšlo na výbornou. Další výhodou tohoto místa byla možnost rychlého, krátkého přesunu do obce Jílovice, kde bylo možné sledovat nálet vozů do obce, průjezd retardérem a ostré odbočení vlevo. I tady vše proběhlo v pohodě. Posledním místem pro focení bylo další místo na tomto testu, a to náves v Městci. Divácky toto místo nabízelo hodně, včetně dobrého levného občerstvení, ale pro fotografa to byla spíše výzva, najít si vhodný úhel záběru. Ale i zde se zadařilo. Následovala ještě jedna návštěva servisu, vrácení vesty a pak již jen cesta domů. 

A krátké zhodnocení? Oproti loňsku se podařilo organizátorům celou akci posunout opět o kousek k lepšímu. Vše fungovalo jak mělo. Nezbývá, než jim držet palce, aby nastolenou cestu kvality udrželi, případně pomyslnou laťku posunuli ještě o kousek výše.

Krátký pohled do výsledkové listiny – absolutně:

  • přihlášeno bylo 120 posádek včetně legend a pravidelnosti, v cíli klasifikováno 76
1.#1Světinský Lubomír – Filipová PetraSubaru Impreza STi N12A4CZ
2.#5Vašátko Leoš – Hejhal MartinMitsubishi Lancer Evo IXA4CZ
3.#3Macháč Lukáš – Baďura VítězslavSubaru Impreza STi N14A4CZ
4.#2Šikl Martin – Vilímek PetrMitsubishi Lancer Evo IXA4CZ
5.#7Joza David – Mutafov PetrMitsubishi Lancer Evo IXA4CZ

One comment

  1. Es war eine gut organisierte Veranstaltung, die den Fahrerpaaren und Zuschauern gefallen hat.
    Den Organisatoren gilt unser Dank für die Rally und die hervorragende Betreuung auf dem Serviceplatz.
    Wir feuenund schon auf 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *