Povinné zdravotní prohlídky pilotů

Rozšířená pasáž článku o novinkách před startem ČMPR 2022, který původně vyšel v magazínu Rally 01/2022.

Přehled nejvýraznějších úprav zaběhaných pořádků uveďme tou, jež se týká posádek, přesněji pilotů. Od letošní sezóny se zavádí povinné zdravotní prohlídky pilotů u sportovního lékaře. Jejich cílem je prověřit a registrovat zdravotní stav při fyzické i psychické zátěži v soutěžním vozidle během závodu. „Je to stejné jako to mají jiní sportovci, fotbalisté, hokejisti, zájemci o licenci FAS nebo piloti letecké amatérské asociace. Jednoduše řečeno jde o měření kardio hodnot při zátěži na rotopedu,“ přibližuje Marek Šimík, ředitel ČMPR. Je v zájmu samotných závodníků, být informovaný o svém aktuálním zdravotním stavu při vyšším zatížení.

Zaznamenali jsme obavy některých jezdců, že by při takové prohlídce mohli přijít o řidičská oprávnění. Snad se všichni shodneme, že člověk, kterému hrozí, že by po lékařské prohlídce mohl přijít o řidičák, by rozhodně neměl pilotovat závodní vůz. Nicméně, při této prohlídce se nejedná o posuzování způsobilosti k řízení vozidla!

Pojďme k praktické stránce. „Prohlídka se musí uskutečnit jednou, a to před startem sezóny,“ navazuje Marek Šimík. „Pokud někdo nestihne prohlídku do 22. dubna, tedy před startem Rallye Hořovice, může ji absolvovat v období do termínu přejímek před Podorlickou rally. Výsledky posoudí lékař a bude je s jezdcem konzultovat přímo na místě. Výsledky pak bude třeba naskenovat a odeslat nám.“ Seznam sportovních lékařů je k dohledání na internetu. Hodnoty budou pochopitelně různé, a konečný verdikt o přijetí přihlášky do závodu bude na rozhodnutí pořadatele.

Pro jistotu ještě jednou zopakujme, že se jedná pouze o povinnost pro piloty. Na spolujezdce není v závodním režimu kladen takový tlak, a v případě jejich zdravotního selhání nevzniká tak nebezpečná situace, jako v případě řidiče.

Komentářů: 6

 1. Za blahé paměti to bylo naprosto běžné včetně toho, že nám někdy lékař kontroloval tlak i bezprostředně před závodem.

 2. Pokud mám licenci (jakoukoliv) je nutno předkládat výsledky prohlídky sportovního lékaře nebo stačí předložit licenci pro letošní rok?
  Děkuji za odpověď.
  Z. Matas

 3. to už velký rozdíl od sprintů není , auto na R , prohlídka zdravotní , startovné okolo 9-10 000kč atd. . Přejdeme asi na sprinty mezi kluky velký .

 4. Jirko souhlasím,
  takže ta krásná a levná doba závodění v ČMPR asi skončila. Chtěl (je mi 68) jsem ještě 2-3 roky jezdit, ale teď vážně uvažuji, že skončím. Někdy v roce 2003 jsem definitivně skončil s autoklubem a licencemi, vracet se k tomu už nebudu. Předpokládám, že za rok přijdou licence a další vymoženosti. Ani tak nejde o peníze za prohlídku, ale o nějakou další starost a čas. Samozřejmě je ČMPR zatím 10x příjemnější než republika, a tak všem pořadatelům držím palce. Svezeme na Hořovicích a potom se uvidí.
  Zdravím Jiří Formánek

 5. Upřímně – obecně nemám rád rozhodnutí někoho jiného v cizím zájmu (připomíná mi to vztah Rusů k nám (68) a Ukrajině nyní …

  Ale dobře, teď fakticky:
  a) proč se takováto informace objeví až před sezónou (BTW ten 25. únor na výročí 1948 je jen náhoda? 😉 )
  pro mě osobně to třeba znamená, že kromě vynaložených peněz na zdravotní prohlídku padne den dovolené. Kdybych to věděl dříve, mohl jsem použít zbytek z loňské. Takhle to pro mne znamená, že jeden plánovaný závod musím vynechat, protože už holt na něj nezbude čas.
  b) ČMPR přeci nejsou jen pořadatelé, ale nedílnou součástí jsou posádky – co takhle to nejprve s nimi prodiskutovat
  c) v článku je: ” Seznam sportovních lékařů je k dohledání na internetu” a když už to posádkám vnucujete, co si dát sakra alespoň práci a dát sem cenu za prohlídku + odkaz na ty lékaře, ideálně to alespoň s některými mít domluveno. Kde je vůbec záruka, že budou mít vůbec volno.
  Uvědomil si vůbec ten kdo toto nařízení schválil ( v článku není uvedeno kdo navrhl a kdo to schválil) že:
  1) Posudek o zdravotní způsobilosti ke sportu může vydat pouze pracoviště tělovýchovného lékařství, lékařská poradna pro sportovce k tomu ze zákona nemá oprávnění ! ?
  2) v celé ČR je jen 5 (slovy PĚT) pracovišť, která mohou vydávat potvrzení zdravotní způsobilosti pro motor sport?

 6. Prohlídka sportovnímlékařem je pro licenci automatická, a dělá to rozhodně víc lékařů naz 5 v republice… Objednám se tak měsíc dopředu na odpolední hodinu, a za 20 minut mám potvrzení v ruce. A jistotu, že mě někdo zkontroloval…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *