Rallye Hořovice a Podorlická rally 2022

Šest soutěží tvoří kalendář Českomoravského poháru rallye v sezóně 2022. Začínalo se v dubnu na Rallye Hořovice, pokračování obstarala Podorlická rally v sobotu 14. května. Potvrdilo se, že o účast v ČMPR je stabilně vysoký zájem. Do Houdkovic přijelo závodit 115 posádek, v Hořovicích jich také byla téměř stovka.

Rallye Hořovice patří mezi tradiční podniky takzvaných hobby závodů. Pořadatelé se těšili, že uspořádají jubilejní 20. ročník, pak ale do hry vstoupila pandemie covidu a v Hořovicích se v letech 2020 a 2021 vůbec nezávodilo. Letos se závod sice uskutečnil, ale bylo znát, že hořovičtí vůbec nedokázali zachytit zvyšující se úroveň ostatních závodů Českomoravského poháru rallye.

Zastavme se jen u rychlostních zkoušek. Všechny byly krátké, do pěti kilometrů, rychlé a s výjimkou Zaječova ne příliš zajímavé. Celkově bylo připraveno necelých 55 závodních kilometrů a tato malá porce byla ještě nesmyslně rozdělena do dvou dnů. Přičemž páteční etapa se skládala z necelých 11 ostrých kilometrů… Šílenstvím byla RZ 4, 7, 10 Osek – Kařízek. Všechny tři průjezdy vyhrál David Komárek, přičemž dvakrát se jelo na suchu a David oněch 3900 metrů urazil průměrnou rychlostí přesahující 170 km/h.

EDIT: Ukázalo se, že se jedná o chybu výpočtu časomíry, kdy každému v těch třech rychlostkách bylo naměřeno o 22 sekund méně. V tom případě by Komárek dosáhl průměru 136 km/h, což je také strašidelná hodnota. Zarážející potom ještě je, že výsledky zůstaly beze změny i více než tři týdny po závodě.

Podorlická rally se oproti tomu konala teprve potřetí. Kvůli covidu byla zrušena jednou, v roce 2020. Dvěma podařenými ročníky si její pořadatelé získali pozornost, a třetím, rovněž povedeným, si už říkají přímo o respekt mezi daleko zkušenějšími organizátory dalších závodů ČMPR. V pátek 13. května se konaly technické a administrativní přejímky, a také slavnostní start na náměstí v Opočně. Celé závodění se v pohodě stihlo za sobotu. Jely se 3×3 erzety o celkové délce 86 km. Jediné zdržení harmonogramu zapříčinil v poslední sekci požár Škody Favorit ze třídy legend. Tratě si posádky pochvalovaly, stejně tak vstřícnost a pružnost pořadatelů. Trochu smutní snad byli jen fotografové, kterým chybělo pár klasických diváckých fotogenických míst, jako třeba vracák, nebo před rokem atraktivní šotolinový úsek.

Sportovní stránku Podorlické rally shrneme ve video reportáži Motorsport Revue, kterou najdete na youtube v playlistu ČMPR a jako vždy ji také odvysíláme na televizi Sport 5 a Východočeské televizi v pořadu s názvem Motorsport Revue. Uvidíme, jak se letos k ČMPR postaví na ČT Sport. V předchozích letech se dařilo domluvit prostor pro kratší reportáže v rámci Světa motorů Aktuálně. Loni ale na ČMPR “neměli čas”.

V závěru bych se rád vyjádřil k tomu, proč nevznikla reportáž z Rallye Hořovice. Pořadatelé se rozhodli, že o propagaci svého závodu nemají zájem. Tedy ani o propagaci posádek, které jim zaplatily startovné v dosud na ČMPR nevídané výši, ani o propagaci samotného ČMPR. Nadšení pro pořádání rally zřejmě v Hořovicích pohasíná, což se stává. Ale stejně je škoda, rozloučit se takto po 20 letech existence závodu.

Třetím podnikem ČMPR 2022 bude o posledním červnovém víkendu Radouňská rallye.

Text: Prokop Siwek
Foto: Tereza Foltová

Výsledky Rallye Hořovice 2022 – top3:

1. Komárek, Fillová (Mitsubishi), 2. Světinský, Filipová (Subaru) +29,0, 3. Macháč, Baďura (Subaru) +53,0.

Vše: Výsledky Rallye Hořovice 2022 (ewrc-results.com)

Výsledky Podorlické rally 2022 – top3:

1. Světinský, Filipová (Subaru), 2. Vašátko, Hejhal (Mitsubishi) +6,1, 3. Macháč, Baďura (Subaru) +18,0.

Vše: Výsledky RZ Dniprom Podorlická rally 2022 (ewrc-results.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *