Vesnická speciálka otevře pátý ročník Podorlické rally

Druhým podnikem Českomoravského poháru rallye 2024 bude Podorlická rally. Pátý ročník soutěže s centrem v Opočně se uskuteční v pátek a sobotu 24. a 25. května. Přihlášeno je přes sto posádek se současnými i dnes už historickými vozy. Slavnostní start se uskuteční v pátek od půl páté odpoledne na Kupkově náměstí v Opočně. Tam bude k vidění dakarská Tatra, se kterou na Dakar Rally 2024 startoval Daniel Stiblík. Pořadatelé si pro závodníky připravili jedno překvapení. Po 30 minutách posádky přejedou na start úvodní rychlostní zkoušky. Nikoliv městské, ale spíše vesnické speciálky.

První závodní vůz vyrazí do vesnické speciálky v pátek v 18:08. Trať 1,7 km dlouhé zkoušky povede z Trnova do Houdkovic. Právě tam bude opět umístěna servisní zóna. O občerstvení se tradičně postarají členové místního SDH. „Posádky se zase mohou těšit na snídaně s koláčky, ranní polévka také přijde vhod,“ přibližuje zástupce ředitele rally Jiří Chalupný. „Jinak budou zase pochoutky jako klobáska, sekaná, kuřecí steaky, grilovaná kuřata, grilovaná kýta. V servisní zóně plánujeme televizi a na ní ve čtvrtek čtvrtfinále MS v hokeji a v pátek živě přenos na youtube z trnovské RZ,“ zve fanoušky Chalupný.

V sobotu se pak pojednou dvakrát čtyři klasické rychlostní zkoušky. Kvůli výstavbě automobilky letos nemohl být zařazen oblíbený šotolinový úsek u Kvasin. Divácká místa s občerstvením budou například na návsi v Dobrém, u vracáku v Bílém Újezdě, poblíž křižovatky v Brocné, či v obci Jílovice, kde se 80 metrů od sebe nachází start do RZ i vracák. Celkem na posádky čeká téměř 80 měřených kilometrů. Stejně jako při všech podnicích Českomoravského poháru rallye se bude bodový zisk ze závodu násobit koeficientem soutěže. Ten má na Podorlické rally hodnotu 1,6.

První ročník Podorlické rally se konal v roce 2019, tehdy ještě v menším měřítku. Závod volně navazuje na Rallye Orlické hory, Rallye Sudety, Rallye Kostelec nad Orlicí, ale hlavně na již skoro zapomenuté Rallye Štít Orlických hor a Rallye Vamberk, kterých se účastnili v osmdesátých letech otcové současných pořadatelů. Tehdejší převážně šotolinové úseky jsou ale dnes součástí CHKO Orlické hory.

V roce 2019 zvítězila posádka Pavel Gajar, Petr Vanický s Mitsubishi Lancer EVO V, poté se dvakrát radovali z triumfu Lubomír Světinský s Petrou Filipovou na Subaru Impreza Sti N12 a loni vyhráli manželé Petr a Olga Zedníkovi s Fordem Fiesta Rally2.

Reportáž z páté Podorlické rally uvidíte v pořadu Týden v motorsportu na televizi O2 Sport, ve vysílání Východočeské televize a na youtube kanálu Motorsport Revue. Přečíst si o závodě můžete na serverech eWRC a Aktuálně, v časopisech Rally a Svět motorů.

Prokop Siwek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *