Závod pod kontrolou Suka se Štindlem

Podorlická rally se v roce 2024 konala popáté, poprvé však ve dvoudenním formátu. Již v pátek 24. května ji zahájila krátká „vesnická“ rychlostní zkouška. Na ní se posádky rozehřály, přes noc se dobře vyspaly a v sobotu si mohly užít osm klasických erzet v okolí Opočna a servisní zóny v Houdkovicích.

Program nijak výrazně nenarušilo počasí, i když krátce v sobotu sprchlo, ani hokejové mistrovství světa, které mohli fanoušci sledovat na připravené obrazovce v prostoru servisní zóny. Hned na ranní vložce řešili problémy s technikou manželé Zedníkovi. Vložku dokončili se ztrátou na přejezdový režim. I když Ford Fiesta Rally2 dále již fungoval a Zedníkovi mohutně dotahovali, ani přes vítězství v šesti rychlostních zkouškách se již z 63. příčky neprobojovali až úplně do čela závodního pole. V cíli byli spokojeni s druhým místem za suverénně jedoucími Danielem Sukem a Vladimírem Štindlem se Subaru Impreza Sti N12, kteří měli závod pod kontrolou a slovy spolujezdce si „v závěru mohli dovolit udělat něco pro diváky a občas tahat za rukáv“. Suk se Štindlem vyhráli ty tři erzety, kde nebyli nejrychlejší Zedníkovi. Třetí příčkou si po odstoupení na předchozí Rallye Králíky spravila chuť dvojice Martin Šikl, Petr Vilímek na Mitsubishi Lancer Evo IX.

Nejrychlejší předokolkou byl celkově sedmý Ford Fiesta Rally4 a závodila s ním posádka Filip Šimík, Alexandra Škodová. Na trati sváděli dechberoucí souboje s dalšími vozy kategorie Rally4 dalších značek. Ve třídě Historic Classic se nejvíce dařilo Pavlu Kolačanskému a Michaele Machotové na Škodě 110R, historická vozidla s menší mírou úprav pak ovládli Marek Sum a Miroslav Ševčík s BMW E30. Startovní pole bylo tradičně pestré a nacházely se v něm současné i dobové speciály, od nových vozů s označením R5 až po desítky let osvědčené závodní Trabanty.

Podorlické rally se zúčastnilo 116 posádek, 81 z nich závod úspěšně dokončilo. Během závodu odstoupilo jen minimum posádek po nehodách. K jedné nehodě došlo při druhém průjezdu úsekem Lipovka – Uhřínov. Bohužel při ní Ford Fiesta Rally4 posádky Michal Fikejs, Lukáš Novák opustil trať a narazil do stromu. Na místě byl přítomen zdravotník, vzápětí dorazili členové složek Integrovaného záchranného systému. Zraněný řidič byl okamžitě transportován do nemocnice, operován a nacházel se ve stabilizovaném stavu. Následující den ráno se ale jeho stav prudce zhoršil a posléze následkům svých zranění podlehl.

Na závěr stručné zprávy si dovolujeme citovat oficiální prohlášení pořadatelů Podorlické rally a Českomoravského poháru rallye: “V neděli 26. května 2024 ráno po včerejší nehodě na rychlostní zkoušce Podorlické rally prohrál boj o život Michal Fikejs. Boj stejně těžký, jako umí být rally samotná. Je to vášeň, která nás i přes všechna rizika u motoristického sportu drží. Jsi jedním z nás a my jsme s Tebou. Kamarádi, soupeři, pořadatelé i diváci. Michale děkujeme. Upřímnou soustrast pozůstalým.”

Prokop Siwek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *